Aby dobře vypadali "chodníkoví šampioni" - Díl 8.

Anglický kokršpaněl - do parku a na chatu

(Pes přítel člověka 10/2011)

Anglický kokršpaněl je stále poměrně rozšířeným plemenem, třebaže  na chodnících měst ho již nepotkáváme tak často jako dřív. Může za to nejen móda, která vynesla na vrchol jiná plemena, ale i skutečnost, že dřív tolik oblíbený „kokr“ získal velice špatnou pověst. V dřívější době obrovského boomu plemene došlo, ale i dnes stále dochází k masivnímu množení psů bez PP, potomků (v lepším případě) povahově, zdravotně či exteriérově nepodařených rodičů s PP, v případě ještě horším a mnohem častějším potomků potomků těchto potomků…  Dnešní bezpapírový kokršpaněl se od svého“značkového“ kolegy liší nejen značně odlišným exteriérem, ale bohužel především povahou. Důsledným vyřazováním agresivních jedinců z chovu se podařilo tuto vlastnost u psů s PP téměř eliminovat, zatímco majitelé pouličních kokrů , se s ní nadále potýkají. Právě bezpapíráci zavinili to, že toto plemeno  si nese pověst kousavého, svéhlavého a špatně ovladatelného psa.  Skutečnost je jiná – typický anglický kokršpaněl je milý, přátelský a veselý pes, který, třebaže pravým povoláním lovec, může  při dobrém vedení směle plnit úlohu společníka. Přesto není typickým společenským psem a není ani psem pro každého. Není vhodnou volbou pro seniory ani pro příliš zaměstnané lidi, pořídit by si ho měl také člověk, který má přirozenou autoritu – především kokří kluci rádi využijí slabosti a nedůslednosti svého majitele.  V neposlední řadě je třeba počítat s tím, že anglický kokršpaněl vyžaduje pravidelnou péči o srst. Mnozí psi, především bez PP ,mají sice srst poměrně řídkou a drsnou, jejíž údržba není nijak náročná, nicméně velmi hustá a hedvábná srst se sklony k plstnatění není u plemene výjimkou. Výstavní úprava anglického kokršpaněla spočívá v trimování srsti. Pakliže se srst stříhá strojkem, ztrácí  své pro plemeno typické vlastnosti a takto upravovaného psa nelze vystavovat. Přesto většina běžných majitelů kokrů stříhání vyžaduje – důvodem je snaha omezit línání psa a usnadnit si péči o srst. Ulehčení péče o srst je poněkud diskutabilní, má-li i stříhaný kokršpaněl alespoň „jakžtakž“ vypadat, musí být bezpodmínečně ponechány závěsy na prsou a břiše, stejně jako delší srst na končetinách.  

Domácí, „chodníková“ úprava anglického kokršpaněla patří jednoznačně k těm nejjednodušším a zvládne ji i začátečník.

Rozhodneme-li se pro ni, budeme potřebovat strojek s dvěma výměnnými hlavami (1 mm a 3 mm) a nůžky s dlouhými nožnicemi. Při údržbě srsti se neobejdeme bez kartáče a hřebenu s kovovými zuby. Ideální je používat po koupání psa fén.

Před stříháním musí být pes bezpodmínečně kvalitně vykoupán a rovněž kvalitně spláchnut od šamponu (mastná kokří srst odpuzuje vodu a je třeba důkladnému promočení a následnému spláchnutí věnovat náležitou pozornost). Po vykoupání je vhodné vysušit závěsy na břiše a nohou pomocí fénu a za stálého kartáčování – dosáhneme tím narovnání srsti, která se bude snadněji stříhat a výsledek bude mnohem líbivější.  Má-li pes hodně hustou srst, můžeme ji nechat volně předschnout, abychom si ukrátili čas strávený fénováním a kartáčováním.  Srst před stříháním musí být dobře vyčesaná, což ověříme hustým hřebenem – vyčesání je kvalitní, pokud hřeben po celé délce srsti a na všech partiích bez odporu projíždí.

Do strojku vložíme hlavu, která ponechává délku srsti 1 mm a odholíme břicho do výšky pupku (pozor, abychom nepozorností neodholili delší srst ve slabinách, která nám bude tvořit závěs),  vnitřní strany stehen, třetinu uší zespoda a rovněž zespoda polštářky tlapek .

K česání je nutný kartáč se zahnutými drátky a dva hřebeny - s řidšími a dlouhými zuby a hustčími a kratšími zuby K samotnému stříhání potřebujeme nůžky na drápky (č.2), nůžky s dlouhými nožnicemi (č. 3,4 nebo 5), vyholovací hlavu (č.6), hlavu ponechávající 3mm (č.8) a samozřejmě strojek (č.9)

Oholíme břicho do výšky pupku... ...srst mezi polštářky
a jednu třetinu uší zespoda

Pak vložíme do strojku hlavu ponechávající délku 3 mm a odholíme celý hřbet,  dále hlavu psa, včetně vnější strany jedné třetiny uší a čenichové partie, stehna do „véček“, prostor cca 2 cm pod ocasem a celý ocas (je-li kupírovaný). U nekupírovaného ocasu oholíme jen cca 2 cm od zádi. Na boku hrana holení určuje nasazení závěsu delší srsti na břiše – opět nenasazujeme závěs příliš nízko ani příliš vysoko. Na prsou závěs tvoří obrácené „V“. Můžeme opatrně odholit srst v podpaží – dáváme pozor, aby nedošlo k rozříznutí kožní řasy. K tomuto druhu poranění dochází především tehdy, je-li srst v podpaží zaknocená a strojek s chuchvalci zachytí i jemnou kůži.

Vyšší hlavou vyholíme třetinu uší z vnější strany a celý hřbet a hlavu psa
Hrana holení na prsou hrana holení pod ocasem

Nyní nás čeká práce nůžkami . Tlapky obstříhneme dokulata, srst mezi prsty vyčešeme vzhůru a sestřihneme. Vyholování prstů jako u pudla, které někteří majitelé z praktických důvodů požadují, kokršpanělovi nesluší. Sestříháním vytvarujeme závěs na zadní končetině. Při stříhání vnitřní strany si můžeme nohu zdvihnout. Pod ocasem zkrátíme „záclonku“ přes hřeben. Má-li pes nekupírovaný ocas, zčešeme dlouhou srst dolů a vytvarujeme vlajku, jejíž délka by neměla být výrazně odlišná od délky ponechané srsti na břiše a nohou. Závěs na břiše zčešeme dolů  a zastříhneme tak, aby byl ve slabině nejkratší a směrem k předním nohám jeho délka rostla. Stejnou délku bude mít i závěs na prsou, který stříháme rovněž přes hřeben. Na předních nohou zůstanou prapory, které jsou nejkratší nad tlapkou a směrem nahoru se prodlužují.  Nejlépe se tvarují tak, že končetinu uchopíme do ruky, natáhneme dopředu, srst zčešeme a zastříhneme.

Tlapky obstříhneme dokulata srst na přední noze zčešeme směrem dolů
a zastříhneme do praporu
Stříhání přední končetiny stříhání zadní končetiny
Závěs na břiše šikmo sestříhneme sestříháme závěs na prsou

Srst na uších perfektně rozčešeme a zastříhneme do obloučku.  Na závěr zkontrolujeme drápky a v případě potřeby je ostříháme.